Drenaż limfatyczny to zabieg, którego celem jest poprawa cyrkulacji chłonki w organizmie. Drenaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta w trzeciej dekadzie XX wieku – to zestaw różnych chwytów terapeutycznych, między innymi ruchów czerpiących oraz okrężnych, których częstotliwość i siłę terapeuta przystosowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta, a także punktu masażu.
Sprzęt do masażu uciskowego – wskazania do używania
W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów coraz częściej stosowane są aparaty do drenażu limfatycznego, które symulują masaż manualny. Taki sprzęt tworzą specjalne rękawy dzielące się na komory, które zakłada się na obrzękłe ramiona lub nogi. Poprzez wtłoczenie powietrza w kolejne komory rękaw naciska na kończynę, stymulując tym samym krążenie chłonki. Istnieje wiele zaleceń do korzystania z zabiegu drenażu limfatycznego. To przede wszystkim obrzęki i zastoje limfatyczne, zwyrodnienia stawów, a także obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji mastektomii albo tarczycy) obrzęki lub będące wynikiem urazów. Wykorzystuje się go dodatkowo w medycynie estetycznej – wspomagająco w toku procesu odchudzania i jako pomoc w niwelowaniu cellulitu. Presoterapia jest także na co dzień stosowana w świecie sportu, głównie jako etap regeneracji powysiłkowej.
Mobilne urządzenia CarePump do drenażu limfatycznego w domu
Duże możliwości użycia aparatów do masażu limfatycznego przyczyniło się mocno do ulepszenia tego sprzętu. Dziś osoby często korzystające z tej formy masażu mogą przeprowadzić zabieg w domowym zaciszu, za sprawą nowoczesnych aparatów Move8, Move6 oraz Move4 marki CarePump. Aparaty do drenażu limfatycznego do użytku domowego od tego producenta cechują parametry zbliżone do sprzętu używanego w placówkach fizjoterapeutycznych. Numer z nazwy modelu oznacza liczbę komór znajdujących się w mankietach – im więcej przegródek, tym skuteczniejszy jest drenaż. Urządzenia CarePump są kompaktowe i nie za ciężkie, w związku z tym bez trudu można wziąć je w podróż, np. na zagraniczny turniej sportowy.
Co istotne, poddanie się zabiegowi presoterapii musi być obowiązkowo skonsultowane z lekarzem. Nie rekomendujemy postanawiać o tym samodzielnie, ponieważ istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego masażu (to m.in. stany zapalne czy miażdżyca, które powinno się wcześniej wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]