systemy rynnowe, rynna metalowa

Jakie wybrać rynny – metalowe czy PCV?

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny plastikowe, PCV lub metalowe – co kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku materiałów – głównie z metalu lub plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania należy więc skonsultować z profesjonalistą.

Kontakt:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

Post Author: