motocyklowe buty

Co warto wiedzieć o butach na motocykl?

Obuwie motocyklowe, tak jak i pozostałe elementy odzieży dla kierowców jednośladów, świetnie się prezentują i z pewnością wiele osób chce je kupić z uwagi na sam ich design. Niemniej jednak ich najważniejszymi funkcjami są podwyższenie komfortu jazdy, ułatwienie panowania nad motorem i zagwarantowanie ochrony goleni oraz stopy w razie ewentualnego wypadku.

Czym charakteryzują się różne typy obuwia motocyklowego?

Nie tylko początkujący kierowcy, ale nawet osoby od dłuższego czasu zainteresowane jazdą na jednośladach, mają trudność z tym, które buty na motocykl będą dla nich najodpowiedniejsze. W sklepach z odzieżą i akcesoriami dla motocyklistów kupimy kilka typów obuwia. To m.in.:
1. Buty szosowo-turystyczne przeznaczone do jazdy turystycznej, czyli na dłuższych dystansach. Sięgają ponad kostkę, w wielu przypadkach do połowy łydki i wyprodukowane są z tworzyw ochraniających nogę przed wilgocią.
2. Buty miejskie to krótkie buty, sięgające wyłącznie do kostki, które są perfekcyjne na spokojną, niezbyt szybką jazdę rekreacyjną w terenie zabudowanym, gdzie niebezpieczeństwo udziału w wypadku jest zdecydowanie mniejsze, stąd też zagwarantowanie ochrony stopie nie jest w nich priorytetem. Ich atutem jest z kolei wyjątkowa wygoda, dzięki czemu podobnie dobrze sprawdzą się także wtedy, gdy poruszamy się pieszo.
3. Buty crossowe czyli sportowe buty przeznaczone do jazdy ekstremalnej, na drogach ekspresowych i torach wyścigowych, gdzie zagrożenie wypadków oraz urazów jest zdecydowanie większe. Buty na motor tego typu mają stosowne rozwiązania zmniejszające ryzyko przetarć skóry i złamania kości śródstopia lub goleni. Te buty są długie, sztywne i niełatwo się w nich poruszać bez motocykla.

Co mieć na uwadze kupując buty motocyklowe?

Wybierając buty na motocykl należy najpierw określić, jakie ma być ich ogólne przeznaczenie – wykorzystanie butów miejskich do ekstremalnej jazdy może skończyć się bolesnymi złamaniami w razie upadku motocykla, z kolei buty crossowe używane jedynie do jazdy po mieście, będą może wyglądały przebojowo, ale miłośnik jednośladów nie będzie czuł się w nich komfortowo. Rolą obuwia motocyklowego, notabene jak pozostałych elementów ubrań dla motocyklisty, jest podniesienie bezpieczeństwa jazdy oraz zabezpieczenie kierowcy, z tej przyczyny jakość wykonania i wykorzystanych w nim tworzyw jest ogromnie istotna. Kupujmy zatem buty na motocykl uznanych marek. W razie niepewności należy zawsze skorzystać z rady bardziej doświadczonego kierowcy bądź zapytać o nią przedstawiciela sklepu, w którym zamierzamy wykonać zakup obuwia.

Kontakt:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]

Post Author: