Co to jest susz konopny i czy produkuje się go w Polsce?

Co to jest susz konopny i czy produkuje się go w Polsce?

W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejów z CBD, można zamówić również susz. Licznym osobom nazwa i wygląd tego artykułu natychmiast kojarzy się z nielegalną rośliną psychoaktywną. Jednakże susz konopny dopuszczony do handlu w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera głównie kannabinoidy, nie zaś THC (stężenie tego związku – zgodnie z polskimi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).

Susz konopny – pozwolenia konieczne do hodowli konopi siewnych

Susz konopny produkowany jest z kwiatów i liści konopi, zaaprobowanych do legalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 gatunków takich konopi przemysłowych (to między innymi Beniko, Rajan i Wojko), a sama ich hodowla cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, niejednokrotnie stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie włókniste uprawia się na potrzeby kilku gałęzi przemysłu, przykładowo chemicznego czy materiałów budowlanych, jakkolwiek podlega to państwowej kontroli, co znaczy, iż rolnik bądź inwestor planujący rozpocząć ich wysiew musi w pierwszej kolejności otrzymać zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Co więcej, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest jedynie za zezwoleniem właściwego terytorialnie marszałka województwa. Atutem konopi siewnych jest to, że można uprawiać je na uprawach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, ale również i na konsolidujących oba te światy uprawach w szklarniach.

Charakterystyka oraz użycie suszu konopnego

Czemu produkcja suszu konopnego staje się popularna w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBC czy CBGV), ale także olejki eteryczne (jak np. Pinen oraz Kariofinel), które dają każdej ich odmianie unikalny, mocno wyczuwalny aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi siewnych dodawane są do szeregu produktów spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie sądzi się, że kannabinoidy mają znaczny wpływ na samopoczucie człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można wykorzystać jako suplement terapii wspomagający zmagania z zapaleniem stawów, bólem mięśni, stresem i niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. padaczka. Dużo danych o wpływie, jak również dawkowaniu tych substancji, można odszukać m.in. w opracowaniach naukowych zgromadzonych w bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Post Author: