mesz dla koni

Co to jest mesz dla koni i z czego się go przygotowuje?

Mesz to karma o wysokiej zawartości odżywczej, którą można podawać wszystkim koniom bez względu na ich codzienny tryb życia oraz poziom aktywności. Co kluczowe, mesz jest łatwo przyswajalny i dostarcza ustrojowi zwierzęcia substancje, których celem jest między innymi osłona układu trawiennego, jak również uregulowanie procesu trawienia.

Mesz – składniki dostaniesz w marketach bez trudu

Preparacja meszu na własną rękę jest zadaniem nieco czasochłonnym, ale nie jest to zbyt skomplikowane, a składniki do tego konieczne są znajdziemy bez trudu właściwie wszędzie. Podstawą każdego meszu są siemię lniane, otręby pszenne oraz owies. W niektórych recepturach na mesz pojawia się sól, jednak sugerujemy dostarczyć ja zwierzęciu w formie lizawki, która przyniesie mu większą radość. Oprócz powyższych składników mesz można uzupełnić o szereg smakołyków lubianych przez konie, takie jak kawałki bananów, szałwia, pokrzywa, płatki kukurydziane oraz mięta. Online można odnaleźć sporo przeróżnych receptur na mesz dla konia, od niesłychanie prostych do takich z rozbudowanym wykazem komponentów. Dobrze sprawdzić parę z nich, aby dowiedzieć, który ostatecznie spodoba się naszemu koniu.

Mesz – łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne układu pokarmowego

Warto wspomnieć, że rekomenduje się podawać mesz zdrowym zwierzętom mniej więcej 2 razy na tydzień, natomiast koniom cierpiącym na wrzody, kolki oraz inne problemy związane z trawieniem, weterynarze polecają tę dietę częściej, również każdego dnia. Nader istotne jest, żeby mesz dawać koniom na ciepło. Dlaczego? Główny składnik meszu, czyli siemię lniane, po zagotowaniu formuje żel, który potem pokrywa powłokę żołądka oraz jelit zwierzęca, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Zważywszy na fakt, iż własnoręczne przyrządzanie meszu zabiera zwykle 2-3 godziny, w sklepach z artykułami dla koni dostępne są gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można już po paru chwilach podawać zwierzęciu.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Post Author: