Gdy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, błyskawicznym skojarzeniem obok zbierania znaczków i pocztówek jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.
Banknoty – posiadają walory historyczne i artystyczne
Niewiele osób wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych nie pojawiły się na terenie Europy, ale w Chinach. Pierwsza ich wersja, zbliżona w w swoim przeznaczeniu najbardziej do teraźniejszych weksli, wykonana była ze skóry i pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu za czasów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują współcześnie kształtowały się z kolei od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, gdyż dzięki nim mogli przemieszczać się na dalekie dystanse bez dodatkowego ciężaru w postaci monet. Obywatele Europy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach pieniężnych z historii legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, lecz w krajach europejskich zaczęto ich używać powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem czasu tę metodę płatności przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, jako że nie tylko posiadają one walory historyczne, ale również artystyczną – od wieków wszak zachwycają finezyjnym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie – wypuszczane w niedużym nakładzie
Kolekcjonerzy banknotów, tak jak kolekcjonerzy monet, gromadzą głównie banknoty obiegowe ze wszystkich stron świata. Są one całkiem łatwo dostępne, aczkolwiek koszt ich kupna bywa ogromny – to zależne jest od roku ich wycofania z obiegu i stanu. Odrębnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w małym nakładzie, najczęściej w celu upamiętnienia znaczących wydarzeń bądź wybitnych postaci z kręgu polityki, nauki i kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza NBP. Upamiętniają one między innymi 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł) czy 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza zdumiewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi elementy wypukłe dla osób niewidomych, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i znaki wodne.
Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]