Korekcja stożka rogówki - uzupełnij swoją wiedzę!
Stożek rogówki to schorzenie, które niesłychanie utrudnia codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może powodować inne choroby oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – geneza choroby?
Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się także na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się też widzenie podwójne. Keratoconus nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie dolegliwość jest adiustowana z użyciem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, później jakkolwiek niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – skuteczne zabiegi
Korekta stożka rogówki może być przeprowadzana za pomocą rozmaitych technik. Dzisiaj najefektywniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie astygmatyzmu lub krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usunie wadę wzroku.
Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]