Jak przebiega biopsja prostaty?

Jak przebiega biopsja prostaty?

Sprawdź więcej szczegółów o biopsji gruczołu krokowego na www.scmkrakow.pl.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina formą i wymiarami kasztan. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej regularne badanie. Pomaga to ujawnić zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niepokojące zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Trudności oddawaniem moczu i erekcją – alarmujące symptomy

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności z erekcją oraz ejakulacją, problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym najczęściej około 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, mała krzepliwość krwi i uczulenie na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Post Author: