Prywatny detektyw – w jakich sprawach może pomóc?

Prywatny detektyw – w jakich sprawach może pomóc?

Usługi detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo przydatne też dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony będący na zwolnieniu lekarskim faktycznie jest niezdolny do pracy lub czy informacje podane przez niego w CV są zgodne z prawdą. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać detektyw i w rozwiązaniu jakich zagadnień może być pomocny.

Prywatny detektyw – zawód tylko z licencją

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę detektywa. By legalnie wykonywać ten zawód, należy posiadać odpowiednią licencję, która przyznawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, że osoby podchodzące do testu muszą również spełnić uprzednio określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji, obywatelstwa jednego z krajów należących UE oraz minimum średniego wykształcenia. Warunkiem jest także niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

W jakich przypadkach poprosić o pomoc detektywa?

Większość zadań, realizowanych przez detektywów dotyczy wszelkiego rodzaju spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. jeśli podejrzewamy, iż nasz małżonek nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka właściwie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam także ustalić rzeczywistą wysokość zarobków byłego partnera, co jest bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.

Post Author: