Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Zamów badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań składa się z testów badających inteligencję, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Uwzględniają m.in: neurotyzm, intro- oraz ekstrawersję i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po wirometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, stereometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D+E oraz D. Przechodzić muszą je także osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora oraz egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Powinno się dodać, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależy od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: