Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Skieruj się w to miejsce po więcej szczegółów o koszcie wydruku 3D.

Możliwość zamówienia druku 3D każdego prototypu, makiety bądź części z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje koszty ponoszone przez wiele firm. O ile zamierzeniem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, zazwyczaj decyduje się ono na kupno własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je specjalistów. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niewielkim nakładzie lub potrzeba skorzystania z modelu 3D jest doraźna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w trakcie planowania projektu pojawia się najczęściej pytanie: jak obliczyć cenę wydruku 3D?

Cena wydruku 3D – bez bez plików w formacie STEP i STL zapłacisz więcej

Na końcową cenę druku 3D wpływa kilka elementów. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem stosownym formacie (STL bądź STEP), dzięki któremu można wstępnie wyliczyć koszt wykonania zamówienia. Częstokroć zlecający przygotowuje zaledwie prototyp lub szkic projektowy. To sprawia, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z koniecznością przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu za pomocą skanera 3D, względnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Dodatkowe czynniki, które znamiennie wpływają na końcową cenę wydruku to, oczywiście, dobór samej techniki druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to zwłaszcza od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć pełne czy procentowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dalszej obróbki (np. lakierowania lub impregnacji).

Jak wyliczyć cenę druku 3D?

Nie da się celnie skalkulować ceny druku 3D bez uprzednich konsultacji z podmiotem, u którego postanawiamy zrealizować to zlecenie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do ewaluacji ewentualnie, jeśli go nie mamy, wypełnić formularz i jak najstaranniej opisać specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą także wsparciem przy wyborze materiału i najodpowiedniejszej techniki druku.

Kontakt:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

Post Author: