Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Chcesz dowiedzieć się, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie skieruj się na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: