Sklejki szalunkowe – do czego służą?

Sklejki szalunkowe – do czego służą?

Znajdź sklejkę Peri na sklep.abcszalunki.pl.

Deski szalunkowe to istotny moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić domy ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego w dzisiejszych czasach używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Post Author: