Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami albo desek drewnianych, którą można użytkować powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z metalu, sklejki lub drewna, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Najczęściej jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą belki, narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe i łączniki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkiem nierentowny . Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Post Author: