Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Szukasz okien zabytkowych? Sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo lepiej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką ozdobą obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia mocna strona, a na ich wartość w znacznej mierze wpływa także wiek. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane w myśl prawa – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samemu z użyciem kupionych w markecie materiałów. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, co sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, za pomocą których można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który ma mnóstwo mocnych stron, lecz potrzebuje regularnej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, obecnie już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Post Author: