Nie tylko do zabytków – okna skrzynkowe

Nie tylko do zabytków – okna skrzynkowe

Kup okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z zabytkowymi budynkami. Często zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, starych chałupach oraz dworkach. Obecnie są one produkowane przede wszystkim z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż użycie tego typu okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są także we współczesnych obiektach. Szczególnie, iż dzisiejsze modele są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolator, który zabezpiecza wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach nierzadko podzielone są na cztery części – dwa u góry, mniejsze skrzydła są zamykane osobno i niegdyś służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa najlepiej sprawdzi się w budynkach zbudowanych przed laty – między innymi chatach ceglanych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe rodzaje, muszą być wykonane z właściwego materiału. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę oraz dąb, ale ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują także drewno egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti okazują się wszak znacznie bardziej odporne na działanie wody, powietrza i skrajnych mrozów.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Post Author: