Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Szukasz monet inwestycyjnych? Wejdź na goldbroker.pl.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mają do wyboru wiele sposobów: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Inną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite w celu inwestowania w nie kapitału

Monety ze złota kojarzą się na ogół z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich pod paroma względami. Po pierwsze monety bulionowe są wybijane celem inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony, a raczej regulowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do istotnych wydarzeń, stąd ich wygląd niezmiernie rzadko podlega „odświeżeniu”. Najczęściej złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie datą bicia. Warto wspomnieć, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość określa ciężar oraz czystość użytego do ich bicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem zawierają domieszkę innych metali

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek mennice wybijają dodatkowo monety o wadze 1/2 czy 1/50 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są na ogół ze złota najwyższej próby, czyli .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety, a w konsekwencji zmniejszenie ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o ilości czystego złota użytego do ich wybicia.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc kanadyjski Liść Klonowy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Post Author: