System bankowy SWIFT – co to?

System bankowy SWIFT – co to?

Więcej w temacie systemu rozliczeń SWIFT na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, że de facto każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT wykorzystują nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się także z systemów: Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na całym świecie funkcjonują także rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze danego kraju.

Co jest więc najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: