Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

Więcej w temacie Krajowego Systemu e-Faktur na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie właściciele przedsiębiorstw na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Co to są faktury ustrukturyzowane?

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle zdefiniowaną strukturę danych opisanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele powie osobie, która nie wie jak go odczytać, jednakże dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument będzie doskonale klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę powoduje, że bez względu na to jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znacząca zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia przez programy księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – bardziej wnikliwa kontrola systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi nie muszą przekazywać pliku JPK_FA, wcześniej odbiorą zwrot VAT, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje dane o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, jednak należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: