Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Zobacz, gdzie nabyć obrączki Kraków, wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże małżonków po wsze czasy, a symbolem ich wierności, oddania i miłości są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem obrzędu zaślubin. Niewielu wie jednakże, że mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Turcji, we Włoszech, we Francji albo w USA, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja powiada, iż kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) symbolizujące siłę uczucia. Dzisiaj do ich wykonania używa się z reguły platyny i złota, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają także nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź istotny dla młodej pary cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Post Author: