Potrzebujesz zamówić motoreduktory? Sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.
Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy składający się z przekładni mechanicznej i silnika. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania
Motoreduktory pozwalają na efektywne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, wobec tego zawsze powstaje niewielka różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą też inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na czasochłonne obliczenia oraz testy pojedynczych kompletów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, jak również do dużych, umiarkowanych bądź niewielkich obciążeń.
Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.
Czołowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów
Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową).
Brak na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają różnorodne automaty, jak linie produkcyjne, dachy ruchome, aeratory czy kolejki w parku rozrywki. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, iż ilość potencjalnych kombinacji, które teraz oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale praktycznie w milionach.
Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]