Węzeł optyczny – budowa i parametry

Węzeł optyczny – budowa i parametry

Sprawdź, gdzie zamówić węzeł optyczny.

Współczesne sieci komputerowe prawie zawsze tworzy się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości światłowodu – szybkości transmisji informacji i nieznacznych zniekształceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie mogłyby istnieć bez właściwych części umożliwiających przekaz danych i ich dekodowanie. By wykonać tego rodzaju instalację potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – pozwalają bowiem na zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie zalety musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby emitować sygnał elektryczny. Warto przy tym nadmienić, że jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może też funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na jakim najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż jednego gigaherca. Do właściwego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest także właściwa osłona, zabezpieczająca wrażliwe podzespoły w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią i innymi czynnikami – zwykle wykonana z metalu.

Węzeł optyczny – jaki będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie odpowiedni, decydują pewne parametry. Najistotniejsze będzie pasmo pracy węzła oraz siła sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość krańcowych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pobór energii – w dużej mierze wpływa to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach sieci, dobrze również przetestować metody konfiguracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na zdalną korekcję wartości parametrów.

Kontakt:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Post Author: