Jeśli potrzebujesz silnika prądu stałego, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Masa rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Niewielkie lub ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie wie, jak pracują te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.
Silnik elektryczny prądu stałego – osiągnięcie cenionych naukowców XIX w.
Zadaniem silników na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, następujących usprawnień i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania uznanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Michael Faraday, Moritz Jacobi oraz Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały składają się ze nieruchomego statora, wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za bezgłośną pracę, a takżewyjątkową niezawodność.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w wielu powszechnie używanych sprzętach
Stwierdzenie, że silniki na prąd stały są używane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik DVD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneDC są modułem samochodów i pociągów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silników DC używają również pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.
O ile silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów i z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od renomowanych marek.
Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]